Wrocławska fuzja

Jest 17 lipca 2011 roku. Za chwilę w Bielawie ma rozpocząć się VI Superfinał PLFA. Biorą w nim udział niepokonani w sezonie zasadniczym The Crew Wrocław, a także Devils, którzy rok wcześniej zdobyli mistrzostwo zaliczając „perfect season”. Na kilka chwil przed kickoffem szatniami jednych i drugich wstrząsa informacja, że finał, finałem, ale w przyszłym roku będą już jedną drużyną… Dobrze pamiętamy co działo się później: powstanie Giants, przejście tylko części zawodników do nowej drużyny, powołanie Topligi, do której z Wrocławia zaproszeni są tylko Devils, emigracja Giants za południową granicę, w końcu powrót i zdobycie Mistrzostwa Polski w sezonie 2013. W skrócie, przed dwoma laty nie wyszło, ale pomysł fuzji nie umarł. Wręcz przeciwnie. Rozwijał się, a negocjacje trwały. Dzisiaj ich owocem są narodziny nowej potęgi – Wrocław Panthers.Na podbój Europy!

Nie jest tajemnicą, że czołowi zawodnicy zarówno Giants, jak i Devils znają się od lat. Mijali się kilka razy w tygodniu podczas treningów na tych samych obiektach, na siłowni, a w ostatnich miesiącach mieli okazję poznać się jeszcze lepiej grając wspólnie w kadrze Polski. Również zarządy oraz osoby decyzyjne w obydwu zespołach miały wiele okazji do dyskusji i zadumy nad przyszłością futbolu w Polsce, a przede wszystkim we Wrocławiu. Zapewne zwróciliście uwagę, że w tym sezonie na pytania o „wrocławską rywalizację” bardzo często odpowiadano bardzo wymijająco i dyplomatycznie, bez „hejtów” i internetowego szczeniactwa determinującego wzajemne kontakty przed laty. „Dojrzałość”, „podejście biznesowe”, „następny krok”, w końcu „ewolucja zajawki” i „czas by dorosnąć”. Nazwijcie to jak chcecie, ale osoby mające coś do powiedzenia, we wrocławskim futbolu doszły do wniosku, że aby zdominować rywalizację w Polsce, a także ruszyć na podbój Europy trzeba połączyć siły. Tak powstali Panthers!

Cam Newton w Polsce?

Wrocław Panthers to nazwa nieprzypadkowa. Dawid Tarczyński w wywiadzie, który przeprowadzałem z nim do magazynu Extra Point mówił o tym, że bardzo podoba mu się współpraca jaką Swarco Tirol Raiders nawiązali z drużyną z Oakland i gdyby pojawiła się taka możliwość chciałby podobny projekt rozpocząć we Wrocławiu. Otóż tak się złożyło, że miastem partnerskim Wrocławia jest Charlotte. Kontakty zostały uruchomione, telefony dzwonią tu i tam i kto wie czy już za niedługo na stronie Carolina Panthers nie znajdzie się oficjalne zaproszenie na mecz PLFA. Rozmowy zostały zainicjowane, a ja jestem więcej niż przekonany, że zakończą się powodzeniem. Czy dla takiej możliwości nie warto rzucić wszystkiego i spróbować? Czarno – niebiesko – białe barwy prezentują się całkiem nieźle, a moja prognoza jest taka, że już wkrótce będziemy mieli w kraju prężnie działający fanclub Cama Newtona.

Kilka słów o personaliach

„Jadę do wrocka na mecz Topligi zobaczyć kadrę Polski”, nie ma w tym zdaniu cienia przesady. Tak w ofensywie, jak i w defensywie Wrocławskich Panter nie zabraknie gwiazd i zdecydowanie najlepszych zawodników w kraju. Załapanie się do kadry meczowej to dla wielu graczy będzie prawdziwe osiągnięcie, a na boisku pojawiać się będą jedynie najlepsi z najlepszych. Zadba o to z całą pewnością Mott Gaymon, który zostanie trenerem głównym nowej drużyny. Zarząd Panthers zapowiada, że wzmocnień zarówno w składzie, jak i sztabie trenerskim będzie sporo. Warto przyjrzeć się również kadrze, która kierować będzie nową potęgą na mapie futbolu amerykańskiego w Polsce. Szefem drużyny zostanie świeżo mianowana prezes Devils Wrocław, Patrycja Moczulska. Wspomagać ją będą dotychczasowy prezes Giants, Kuba Głogowski, a także Michał Latoś. Długoterminową współpracę z Panthers zapowiedzieli prezes spółki Tarczyński S.A., Jacek Tarczyński, a także Jakub Ruszkowski, kierujący polskim oddziałem japońskiej firmy Mitutoyo. Brzmi imponująco i życzyłbym sobie by w perspektywie kilku lat kolejne kluby w kraju zapracowały na choć część z tej mieszanki: umiejętności, talentu, doświadczenia oraz biznesowej wiarygodności.

Fuzja, a PLFA

Wrocławskie porozumienie z całą pewnością odciśnie swe piętno na dynamice wydarzeń podczas przerwy międzysezonowej w Polsce. Co oczywiste, zmianie ulegnie liczba drużyn biorących udział w rozgrywkach Topligi, a co za tym idzie, w każdej z niższych klas rozgrywkowych. Całe środowisko z wielkim zainteresowaniem obserwować będzie reakcję na powstanie Wrocław Panthers ich głównych konkurentów w walce o tytuł Mistrza Polski. Choć fuzja Devils i Giants nie jest pierwszym udanym połączeniem drużyn w kraju, to jednak siła tak organizacyjna, jak i sportowa dwóch klubów wchodzących w skład Panthers sprawia, że możemy mówić o powstaniu całkiem nowej jakości w futbolowym światku. Klub Wrocław Panthers już w chwili powstania dysponuje kadrą ponad 200 zawodników, którzy mają za sobą występy w PLFA, a do tego może pochwalić się zdecydowanie najwyższym budżetem sponsorskim spośród całej ligi. To sprawia, że w tym momencie Wrocław ma w ręku wszystkie karty, aby na długie lata zdominować rywalizację w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, a także godnie reprezentować nasz kraj w rozgrywkach międzynarodowych. Czas dobrze zapamiętać nazwę Wrocław Panthers. Offseason rozpoczął się od trzęsienia ziemi, teraz czekamy na działania pozostałych pretendentów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Wrocławska fuzja

  1. A co z Panthers Chrzanów? pisze:

    To tak trochę nieładnie podbierać nazwy początkującym drużynom… Mam wrażenie, że nawet nikt z Wrocławian nie sprawdził czy nie ma innej drużyny o takiej nazwie w Polsce. Ale z drugiej strony w piłce nożnej też jest sporo drużyn o pokrywających się częściowo nazwach ;)

  2. Dawid Biały pisze:

    z całym szacunkiem dla Chrzanów Panthers to z perspektywy Wrocławia trudno lekceważyć możliwość nawiązania współpracy z drużyną NFL tylko dlatego by uszczęśliwić team, który nie zagrał jeszcze oficjalnego meczu w PLFA. Myślę, że powinniście potraktować to marketingowo, nawiązać współpracę z Wrocławiem i wykorzystać temat do dodatkowej promocji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 − pięć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>